Gra na giełdzie online - wirtualne inwestowanie

Wirtualna gra na giełdzie, prowadzona w internetowych symulatorach, przynosi wirtualne zyski lub straty. Te ewentualne straty nie są zatem dotkliwe, wirtualny inwestor nie specjalnie się nimi przejmuje. Kiedy jednak wirtualna gra na giełdzie przynosi znaczne zyski pojawia się chęć zmierzenia się na prawdziwym rynku.

Platformy do symulacji inwestycji na giełdzie można traktować jako zabawę. Warto przy tym pamiętać, że zdobyte w grze giełdowej doświadczenia nie muszą przełożyć się na sukcesy w inwestycjach na prawdziwym rynku.

Osoby, które od dłuższego czasu inwestują na prawdziwej giełdzie, mają na ogół bardzo sceptyczne podejście do wirtualnej gry giełdowej. Ich zdaniem taka gra na giełdzie online to także wirtualna wiedza. Tego typu narzędzia są często zbyt dalekim uproszczeniem w stosunku do tego, z czym spotyka się osoba podejmująca decyzje inwestycyjne dotyczące realnych pieniędzy.

Nie musisz się znać na inwestowaniu - zrobimy to za Ciebie!

Sprawdź jak działa asset management »

Wystarczy mały przegląd propozycji wirtualnych gier na giełdzie dostępnych w internecie, aby uzyskać obraz tego co proponuje się potencjalnemu inwestorowi giełdowemu, który chciałby zacząć od gry wirtualnej.

Największe giełdy „realnego świata”

Największą giełdą „świata realnego” jest New York Stock Exchange Euronext – od kiedy w 2007 roku amerykańska NYSE przejęła europejski Euronext. Kapitalizacja tej giełdy wynosi około 17 bilionów USD, a roczne obroty sięgają 20 bilionów USD. W pierwszej trójce największych giełd znalazła się pod koniec roku także NASDAQ i Tokio Stock Exchange. Wielkość kapitalizacji jak i osiągane na nich obroty są kwotami, które nie jednego inwestora wprawiają w zdumienie. Niemal każdy potencjalny gracz chciałby choć raz spróbować prawdziwej inwestycji na najsłynniejszych giełdach świata i otrzeć się o miliardowe kwoty osiągane za oceanem.

Bez względu na to, czy rzeczywiście wyobraźnia inwestora sięga tak daleko, czy też raczej zamierza on inwestować w spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, warto najpierw spróbować swoich sił w wirtualnej grze giełdowej. Taką możliwość dają coraz liczniejsze portale, a także instytucje finansowe.

Wirtualna gra na giełdzie

Do jednych z najstarszych i najbardziej znanych wirtualnych gier giełdowych należy propozycja przygotowana przez Onet.pl. Inwestor ma możliwość otwarcia nawet kilku rachunków, na których ma zdeponowane po 40 tys. zł. Oczywiście są to wirtualne środki, za które można kupować akcje.

Gra na giełdzie na Onet.pl

Gra na giełdzie na Onet.pl

Gra na giełdzie na Onet.pl

Podstawową różnicą platform oferujących wirtualną grę na giełdzie: Onet.pl, Wp.pl, ReSell.pl , czy Invest24.pl, jest kwota jaką otrzymuje gracz do dyspozycji. Najmniejsze środki to 10 tys. zł. Najwięcej wirtualnych pieniędzy otrzyma gracz m.in. na GraGiełdowa.pl i będzie to aż 100 tys. zł. Wszystkie wirtualne gry giełdowe oferują podstawowy pakiet dotyczący zakupów i sprzedaży akcji. Czasami inwestor może to robić w czasie rzeczywistym, a niekiedy z pewnym przesunięciem czasowym. Jednak już dostęp do większej liczby instrumentów finansowych, które są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, proponują tylko niektóre platformy do gry na giełdzie online.

Jakie instrumenty giełdowe możemy kupić wirtualnie?

Inwestor, któremu nie wystarczy tylko prosty zakup i sprzedaż akcji i podstawowych instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, musi przed wyborem odpowiedniej platformy dokonać analizy dostępnych usług. Część z nich jest bowiem limitowana. Może się okazać, że mamy np. dostęp do notowań obligacji, ale nie mamy możliwości złożenia zlecenie kupna na nie. Podobna sytuacja z ograniczonym dostępem ma miejsce w przypadku krótkiej sprzedaży. Natomiast większość wirtualnych platform do gry na giełdzie zapewnia nam tworzenie własnych portfeli. Z punktu widzenia gracza jest to więc wirtualne konto maklerskie.

Gracz korzystający z aplikacji nie powinien mieć również problemu ze znalezieniem informacji na temat rynku czy sposobu inwestowania. Wszystkie firmy oferujące możliwość gry na giełdzie przez internet zaopatrzone są w odpowiedni poziom wiedzy, z której gracz może korzystać. Większość z nich posiada również miejsce do wymiany spostrzeżeń pomiędzy graczami. Warto przy tym jednak pamiętać, że fora nie zawsze odzwierciedlają faktyczny obraz sytuacji - najczęściej inwestorzy dzielą się swoimi porażkami, choć sukcesów również nie brakuje.

Najnowszą propozycją jest uruchomiony przez serwis wp.pl Wirtualny Portfel. Za jego pośrednictwem możemy zdobyć praktyczną wiedzę na temat inwestowania na giełdzie w różne instrumenty.

Gra na giełdzie na Wp.pl

Gra na giełdzie na Wp.pl

Gra na giełdzie na Wp.pl

Aplikacja udostępnia dwa portfele – prywatny na użytek własnych inwestycji, na którym możemy sprawdzić aktualne stopy zwrotu oraz zebrać wszystkie przeprowadzone do tej pory inwestycje, łącznie z historycznymi. Drugi udostępniany portfel jest publiczny i stanowi typową wirtualną grę giełdową. Każda transakcja, jakiej dokonuje gracz, jest zapisywana bez możliwości jej modyfikacji, a profil stworzony w tym właśnie portfelu jest dostępny dla wszystkich użytkowników serwisu. Podstawową różnicą między tymi portfelami jest to, że tylko za pośrednictwem portfela publicznego gracz może dokonywać kupna i sprzedaży instrumentów, co nie jest możliwe w portfelu prywatnym. Ponadto aplikacja gielda.wp.pl umożliwia również stały dostęp do wiadomości finansowych, wykresów czy też notowań.

Czym różni się wirtualny świat inwestycji giełdowych od realnego?

Najczęściej wirtualną grę na giełdzie od realnych inwestycji odróżnia to, że przy transakcjach fikcyjnych niemal w 100% znajdzie się wirtualny kupiec lub sprzedawca, który przeprowadzi z graczem biznes. W realnym świecie giełdowych inwestycji nie zawsze tak się dzieje. Niewątpliwie wirtualna gra giełdowa jest dobrym poligonem doświadczalnym pod warunkiem, że wraz z transakcjami rośnie wiedza inwestora. Bez odpowiedniej edukacji przejście z gry na giełdzie w internecie do realnych inwestycji może zakończyć się poważną stratą.

Warto ponadto pamiętać, że światem realnych inwestycji giełdowych rządzą emocje. W wirtualnej grze na giełdzie, gdy nie ryzykuje się prawdziwych pieniędzy, znacznie łatwiej jest podejmować decyzje. Wielu wytrawnych inwestorów jest zdania, że to właśnie panowanie nad emocjami, umiejętność racjonalnej analizy sytuacji, mimo panującej na rynku histerii czy euforii, jest tym, co przesądza o końcowym sukcesie. Wirtualna gra na giełdzie takiej umiejętności nie zbuduje, do tego potrzeba doświadczenia w przejściu wahań koniunktury z własnymi, realnie zainwestowanymi środkami.

Tym niemniej wirtualna gra na giełdzie przynajmniej w pewnym stopniu pozwala zrozumieć złożoność czynników, które mają wpływ na wysokość notowań spółek, a także na to jak wiele czasu potrzeba na ich bieżącą analizę. Taką internetową symulację gry na giełdzie, jeszcze bez zaangażowania prawdziwych pieniędzy, można potraktować jako naukę. Osoby, które po takiej próbie stwierdzą, że nie mają odpowiedniego poziomu wiedzy czy wystarczająco wiele czasu na samodzielne inwestowanie na prawdziwej giełdzie, mogą rozważyć przekazanie środków w zarządzanie firmie asset management. W asset management analizą sytuacji rynkowej i podejmowaniem decyzji inwestycyjnych zajmują się profesjonalni doradcy inwestycyjni z wieloletnim doświadczeniem w realnym inwestowaniu na giełdach.